Hic, vedro, slunce hřeje a v rozpáleném bytě nebo domě se pomalu nedá existovat. Jestli je to i váš případ a každé léto řešíte, jak se doma účinně schladit, tak pro vás máme řešení.
Foto: Electroworld.cz
Vytvořte si doma příjemný chládek, ve kterém bude radost trávit letní dny. Připravili jsme tipy, jak vybrat mobilní klimatizaci. Na co si dát pozor a v čem se liší mobilní klimatizace od ochlazovače vzduchu.
Pokud po své první mobilní klimatizaci zatím jen zvědavě pokukujete, určitě vás napadlo, jak funguje a v čem se liší od klasické nástěnné klimatizace. Mobilní klimatizace má velikou výhodu v tom, že si ji můžete pořídit do jakéhokoli prostoru a lze ji snadno přemisťovat tam, kde ji zrovnachcete mít.
Její pořízení je také levnější nežu klasické stacionární klimatizace a nemusíte kvůli ní vrtat do stěn ani dělat jiné stavební úpravy.
Mobilní klimatizace ochlazuje vzduch a zároveň ho zbavuje vlhkosti. V klimatizaci najdete výkonný kompresor, který se stará o chlazení a cirkulaci vzduchu. K ochlazování používá klimatizace speciální „chladivo“ – nejčastěji kovové trubky naplněné plynem. Jakmile ji zapojíte, už se prakticky o nic nemusíte starat. Žádné doplňování vody vás nečeká.
Velmi důležitou součástí mobilní klimatizace je hadice, která odvádí „odpadní“ teplo ven z místnosti.
Někdy mají hlavně levnější mobilní klimatizace ještě zásobník na zkondenzovanou vodu, který musíte pravidelně vylévat. Dražší modely jsou vybavené automatickým výparníkem kondenzátu, takže tahle starost s nimi opadá. Zkapalněná voda se změní na plyn a z místnosti odejde společně s teplým vzduchem skrze hadici.
Co vám může malinko používání mobilní klimatizace ztížit je fakt, že k odvodu tepla používá právě hadici. Tu musíte umístit do okna. Tím se také částečně snižuje účinnost klimatizace, protože okno zůstává vždycky alespoň trochu pootevřené.
Výkonná mobilní klimatizace je i přesto účinnější než klasický ventilátor nebo ochlazovač vzduchu. Ne každá klimatizace vás ale schladí stejně. Pojďme se teď podívat, jaké parametry si při pořízení pořádně ohlídat.
Foto: Electroworld.cz
Na trhu najdete i levnější mobilní klimatizace za pár tisícovek. Musíte ale počítat s tím, že budou mít své limity. Tím prvním je, jak velikou místnost zvládnou účinně ochladit. Pozor si dejte také na to, že při výběru se u místnosti často řeší její objem. Takže občas najdete údaje o tom, jak velkou místnost zvládne klimatizace zchladit uvedené v metrech krychlových. Nikoli v metrech čtverečních. Jak si spočítáte objem místnosti? Vynásobením její délky, šířky a výšky.
Výkonnější klimatizace se hodí do větších místností nebo třeba těch, které jsou orientované na západ, a do kterých svítí slunce po větší část dne. Pokud potřebujete ochladit menší místnost na severní straně, stačí vám k tomu i méně výkonná klimatizace.
Tip: Abyste zvýšily účinnost mobilní klimatizace, mrkněte se také na příslušenství ke klimatizacím. Najdete tam šikovné těsnění, kterým zajistíte okno, do kterého musíte umístit větrací hadici. Síťka zároveň poslouží i jako ochrana proti hmyzu.
S výkonem klimatizace souvisí i její hlučnost. Levnější klimatizace mají nevýhodu v tom, že bývají hlučnější. Za výkonnou a zároveň tichou klimatizaci, se vyplatí si připlatit.
Hlučnost klimatizace se uvádí klasicky v decibelech (dB). Ideální je vybrat klimatizaci s hlučností maximálně do 60 dB. Tak máte jistotu, že vás její chod nebude rušit při práci na home office, sledování televize ani večer během spánku.
Mobilní klimatizaci můžete využít i jinak než jen pro ochlazení vzduchu. Některé modely zároveň zvládají fungovat i jako topení. Takže dají používat během celého roku.
Už na začátku jsme zmínili, že klimatizace odvlhčuje vzduch. To je veliká výhoda pokud máte místnosti s vysokou vlhkostí, potýkáte se s plísní a vlhkými zdmi. Klimatizace může tento problém pomoct účinně řešit.
Naopak alergici si ale na suchý vzduch příliš nepotrpí. Ty spíš může trošku potrápit. Pro takové případy jsou některé modely klimatizace vybavené i zvlhčovačem vzduchu. Zároveň v nich najdete také filtry, které zachycují prach, chlupy a další mikročástice, které mohou dráždit dýchací cesty. Aby vám ale klimatizace správně fungovala a opravdu vzduch čistila, nezapomínejte na pravidelnou péči o filtry.
Foto: Electroworld.cz
Některé modely mobilních klimatizací dokonce splňují požadavky chytré domácnosti. Můžete je ovládat mobilem, nebo na ně dokonce mluvit. Díky Wi-Fi připojení si je snadno spárujete s chytrým telefonem a některé modely budou poslouchat i vaše hlasové pokyny přes Google Asistenta nebo Alexu od Amazonu.
Díky zabudovanému časovači si můžete klimatizaci nastavit na takovou dobu, kdy potřebujete. Třeba aby na vás při příchodu z práce čekal byt s příjemným klimatem a ne rozpálená Sahara.
Dálkové ovládání nebo mobilní aplikaci oceníte i v případě, že se nechcete ke klimatizaci neustále zvedat třeba z gauče nebo z postele. Jednoduše si všechno naťukáte na dálku.
Klimatizace bez hadice. Tak by se dal ve zkratce shrnout jeden z hlavních rozdílů mezi klimatizací a ochlazovačem vzduchu. Klimatizace a ochlazovač vzduchu také fungují na úplně jiném principu.
Nezbytnou součástí ochlazovače vzduchu je nádoba na vodu. Někdy se používají ještě namrazovací panely, které vodu udrží déle studenou. Vodu ale musíte během provozu doplňovat a výkon ochlazovače je tím pádem také menší, než výkon mobilní klimatizace.
Výhodou ochlazovače je ale nižší pořizovací cena. Nejlevnější ochlazovače seženete už za necelou
tisícovku. Díky tomu, že ochlazovače nemají zabudovaný kompresor, nejsou při provozu tolik hlučné.
Zároveň přirozeně fungují jako zvlhčovače vzduchu. Kvůli tomu se ale příliš nehodí do místností, kde
bojujete s už tak vysokou vlhkostí. Riskujete, že se vám na zdech objeví plíseň.
Už víte, jak se letos v létě ochladíte? Mrkněte se na celou nabídku multifunkčních mobilních klimatizací nebo očíhněte praktické a levnější ochlazovače vzduchu.
Zdroj foto: Electroworld.cz
Sledujte nás…