Jak se říká, kdo je připraven, není překvapen. Chránit si svůj majetek je díky moderním technologiím stále jednodušší. Připravili jsme pro vás praktické tipy, jak zabezpečit dům nebo byt před zloději.
Foto: Electroworld.cz
IP kamery představují ideální bezpečnostní prvek, díky kterému získáte přehled o všem, co se kolem vašeho majetku děje. Dají se využít jak uvnitř, tak i venku. Můžete jimi sledovat zahradu, příjezdovou cestu, kotec se psy nebo další domácí zvířata.
Vnitřní IP kamery si poradí s monitorováním konkrétní místnosti. Při komplexní ochraně domu ale spíše využijete venkovní IP kamery. Nabízí vysokou odolnost vůči povětrnostním vlivům, poradí si jak s deštěm, tak i chladem nebo přímým sluncem.
Ke svému chodu využívají tyto kamery internetový protokol (odtud název IP kamery). Přes Wi-Fi nebo síťový kabel dokážou přenášet obraz i zvuk. Záznamy z kamery se mohou ukládat na interní úložiště. Případně putují také do cloudu nebo na vzdálený server. Odtud si pak můžete jednotlivé záznamy stáhnout.
Dění kolem domu se dá sledovat i v reálném čase. Stačí si spárovat kameru s chytrým telefonem. Všechno pak uvidíte přehledně v aplikaci.
Foto: Electroworld.cz
Další způsob, jak zvýšit zabezpečení domu nebo bytu, nabízí chytré zámky. Získáte díky nim větší kontrolu nad tím, kdo k vám vstupuje hlavními dveřmi.
Zámky totiž dokážou ukládat historii příchodů a odchodů. Odemykání probíhá bez klíčů pomocí mobilního telefonu. V aplikaci můžete nastavit oprávnění, kdo se do domu může dostat.
Přístupy můžete nastavit buď trvalé, nebo je i časově omezit. Například, když odjedete na dovolenou a jste domluveni se sousedy, že vám dojdou zalít květiny nebo nakrmit kočku. Nastavíte jim oprávněný, které jim časově omezíte. Díky tomu se k vám dostanou jen v určitém čase. Do mobilní aplikace vám také může přijít notifikace o tom, kdo a kdy zrovna zámek otevřel.
Chytrý zámek komunikuje s jiným zařízením pomocí různých technologií. Nejčastěji přes Bluetooth nebo Wi-Fi. Případně také přes aplikaci v mobilu. Otevření chytrého zámku vyžaduje ověření. To může proběhnout různými způsoby.
Mezi nejčastější způsoby ověření u chytrých zámků patří:
Foto: Electroworld.cz
Pohybová čidla se často instalují ke světlům. Jakmile senzor zaznamená pohyb, rozsvítí světlo. Detektory pohybu v kombinaci s domácím alarmem slouží jako spolehlivá ochrana proti neoprávněnému vniknutí do domu nebo bytu. Jakmile zaznamenají pohyb, spustí alarm. Jak ale detektory pohybu vlastně pohyb poznají a na jakém principu fungují?
Detektory pohybu nejčastěji fungují díky infračerveného senzoru (PIR). Detektor pohybu je díky němu citlivý na změny teploty v prostoru, který monitoruje.
Každý předmět totiž vyzařuje určité infračervené záření. Pokud se v dosahu detektoru pohybuje člověk, senzor zaznamená změnu v infračerveném záření a aktivuje se. Například spustí alarm.
Detekce funguje tak, že se monitorovaná oblast rozdělí do několika zón, ve kterých se měří teplota. Přechodem osoby z jedné zóny do druhé se změní teplota a senzor díky tomu zaznamená pohyb.
Díky tomu se nestane, že by se detektor spustil pohybem například osoby za oknem. Skrze průhledné předměty totiž infračervené světlo neprochází.
Pokud máte domácí mazlíčky, hodí se investovat do dražších detektorů, které dokážou rozeznat pohyb zvířat od pohybu lidí. Aby vám například pobíhající pes po zahradě nespouštěl alarm.
Asi všichni si vybavíme scénu z filmu Sám doma, kdy se malý Kevin snažil hrou světla a stínu vytvořit dojem plného domu. Ošálit zloděje můžete jak chytrým osvětlením, které spustíte i na dálku přes aplikaci v mobilu, tak třeba i chytrými žaluziemi.
Ty totiž můžete nastavit tak, aby se v určité hodiny samy zatáhly a roztáhly. Okolnímu světu tak váš byt nebo dům bude připadat neustále obydlený. I když si zrovna budete užívat delší dovolenou u moře nebo na horách.
Všechny bezpečnostní prvky můžete jednoduše integrovat své chytré domácnosti a skrze aplikaci v mobilu zvládnete ovládat vše, co potřebujete.
Zdroj foto: Electro World
Sledujte nás…